OCR czyli jak automatyzacja wprowadzania dokumentów oszczędza czas

OCR to coraz popularniejsze rozwiązanie, pozwalające zautomatyzować proces wprowadzana dokumentów do systemu ERP. Oprogramowanie OCR dostępne na rynku jest coraz bardziej zaawansowane technologicznie i zapewnia coraz szersze możliwości funkcjonalne.

Co to jest OCR?

Skrót OCR pochodzi z angielskiego optical character recognition i oznacza optyczne rozpoznawanie znaków. Technologia OCR pozwala na rozpoznawanie zarówno pojedynczych znaków, jak i całych tekstów w pliku graficznym. Jest ono możliwe dzięki zastosowaniu metod rozpoznawania wzorców, które są zaliczane do sztucznej inteligencji. Oprogramowanie OCR przy pomocy segmentacji obrazu wyodrębnia poszczególne znaki lub ich ciągi z obrazu, a następnie je klasyfikuje jako poszczególne litery, słowa czy cyfry. Aplikacje OCR przetwarzają w ten sposób również pismo odręczne.

OCR dokumentów w praktyce

Choć dla niektórych technologie oparte na sztucznej inteligencji wciąż są rozwiązaniami niemal kosmicznymi, to w rzeczywistości takie narzędzia jak OCR są dostępne powszechnie, na wyciągnięcie ręki oraz – co ważne – nie muszą wiązać się z dużymi kosztami. Coraz więcej firm decyduje się na OCR dokumentów – np. faktur czy zamówień – żeby zdigitalizować proces ich wprowadzania do systemu handlowego czy księgowego. Pozwala to przede wszystkim oszczędzić czas, który trzeba by poświęcić na ręczne przepisanie danych z wszystkich dokumentów.

Żeby wykonać OCR dokumentów, potrzebna jest graficzna forma dokumentu – np. plik PDF, JPG, JPEG, TIFF, PNG. Zatem jeżeli dokument jest w wersji papierowej, trzeba go zeskanować lub zrobić jego zdjęcie. Technologia OCR pozwala na przetwarzanie nie tylko idealnych skanów, ale także zdjęć wykonanych telefonem, w różnej jakości czy z tekstem napisanymi pod nienaturalnym kątem.

Następnie dokument w formie elektronicznej wprowadza się do aplikacji OCR. Program odczytuje i kataloguje dane takie jak nazwę i dane kontrahenta, numer NIP, kwotę faktury – netto, brutto, wartość VAT, etc. Tak przetworzona przez OCR faktura pojawia się np. w systemie księgowym. Jest to funkcjonalność szczególnie doceniana w biurach księgowych, przetwarzających ogromne ilości faktur, ale także we wszystkich firmach, które chcą uniknąć ręcznego wprowadzania dokumentów do systemu.

Trzeba pamiętać o tym, że żadna aplikacja OCR nie ma stuprocentowej skuteczności, zatem w przypadkach trudności z odczytaniem fragmentu potrzebna jest weryfikacja wyniku OCR przez człowieka.  Warto jednak zaznaczyć, że dzięki zastosowaniu technologii machine learning, OCR potrafi „uczyć się” na bieżąco – raz rozpoznany lub zweryfikowany dokument czy tekst zostaje zapamiętany, dzięki czemu przetwarzanie kolejnych takich dokumentów i danych jest szybsze.

Aplikacja OCR a system ERP

Aktualnie każdy liczący się na rynku producent systemów ERP wprowadza do swojej oferty także rozwiązania OCR, zapewniające bezpośrednią komunikację z danym systemem. Przykładem może być Comarch OCR, w standardzie współdziałający z systemami Comarch ERP np. Comarch ERP Optima i Comarch ERP XL. Dodatkowo Comarch proponuje także wersję, która ma możliwość integracji z systemami ERP innych firm.

Inną opcją jest współpraca producenta systemu ERP z producentem oprogramowania OCR. Tak działa np. OCR dla enova365 – w ofercie znajduje się OCR ABBYY Flexi Capture  for Invoices z integracją dla enova365.

Dobór odpowiednich rozwiązań zależy oczywiście od potrzeb konkretnej firmy. Ważne jest, by skonsultować je ze specjalistami, którzy pomogą w wyborze optymalnego narzędzia.