Systemy ERP w chmurze czy na serwerze

Klienci w dzisiejszych czasach dysponują szeroką gamą możliwości wyboru systemu ERP. W systemach takich jak Comarch Optima czy enova365  można zdecydować się na instalację na lokalnych serwerach znajdujących się w firmie lub na serwerach dzierżawionych w modelu chmurowym (cloud computing) czy też skorzystać z rozwiązań chmurowych dostawców oprogramowania.  Wybór ostatecznie zależy od  potrzeb  firmy. Nie bez znaczenia jest rodzaj procesów biznesowych, branża czy skala działań. Podejmując decyzję – czy wybrać ERP w chmurze czy na serwerze – powinni wziąć pod uwagę kilka ważnych czynników:

  1. Początkowe koszty zakupu, wdrożenia oraz utrzymania infrastruktury
  2. Kontrola i ochrona danych,
  3. Dostęp do systemu
  4. Elastyczność i skalowalność możliwości infrastruktury i systemu

ERP w chmurze – zalety

Na wdrożenie systemu ERP w chmurze trzeba przeznaczyć mniejsze środki. Niższe są także koszty utrzymania. Nie  trzeba ponosić kosztów na zakup sprzętu oraz zarządzanie infrastrukturą IT. Dla małych i średnich organizacji niższe początkowe koszty są ogromną zaletą. W przypadku dużych przedsiębiorstw warto dokładnie przyjrzeć się strukturze kosztów. Możliwe, że w takim przypadku to instalacja stacjonarna będzie korzystniejsza.

W przypadku dzierżawy maszyn lub korzystania z rozwiązań producentów nie musimy ponosić dużych kosztów obsługi zakupionej infrastruktury. Dzięki ERP w chmurze nie musimy się też martwić o dostępne zasoby. Wiele osób obawia się rozwiązań chmurowych. Niesłusznie bowiem w dzisiejszych czasach są to bezpieczne rozwiązania. W większości umożliwiają one automatyczne backup czy to poprzez aplikacje takie jak Comarch IBARD, enova365 Archiwizator Azure czy też natywne mechanizmy replikacji danych w data center.

Dostęp do systemu w przypadku systemów ERP w chmurze jest możliwy za pośrednictwem Internetu. Możliwe jest wiec korzystanie z systemu z dowolnego miejsca. Niestety ma to też swoje wady bowiem w przypadku braku dostępu do intranetu automatycznie tracimy dostęp do systemu.

Jedną z największych zalet instalacji systemu w środowisku chmurowym jest jego skalowalność. Nie musimy się martwić o to, że w przypadku rosnącej ilości przechowywanych danych  lub rozwoju całego przedsiębiorstwa braknie nam zasobów.

System ERP w chmurze? Zapraszamy do kontaktu

Jeśli zastanawiacie się Państwo nad wyborem środowiska dla systemu ERP zapraszamy do kontaktu telefonicznego 12 634 05 44 lub pod erp@polkas.pl.